Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2020/2021

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

 

W dniu 8 grudnia 2016 roku byliśmy na wycieczce w Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowiadania o dawnych sposobach strojenia pogórzańskich chałup przed Godnimi Świętami czyli Bożym Narodzeniem.

Dowiedzieliśmy się, że zanim na ziemie polskie zawitała choinka, Pogórzanie zawieszali u powały tzw. „podłaźniczkę” czyli gałązki jedliny lub wierzchołek jodełki obrócony szczytem w dół. Przyozdabiano ją wycinankami z opłatka nazywanymi „światami” i „wilijkami”. Czasem w chałupach wieszano też pająki wykonane ze słomy i kolorowych papierków. Niekiedy przynoszono z lasu jemiołę.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był udział w warsztatach wykonywania  ozdób na pogórzańską „podłaźniczkę” oraz innych tradycyjnych ozdób choinkowych z papieru i orzechów.

Czas minął nam niezwykle miło ale bardzo szybko. Każdy zabrał ze sobą  wykonane własnoręcznie „światy”, papierowe ptaszki, wiewiórki, aniołki i gwiazdy. Ozdobią one choinki w naszych domach.

Uczniowie kl. IIIc

 GALERIA

Copyright © 2020 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.