Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2019/2020

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

 

W dniu 24 listopada udaliśmy się na zajęcia edukacyjne do Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Celem wycieczki  było poznanie początków naszego miasta. Na małą chwilę przenieśliśmy się w bardzo odległe czasy i zdobyliśmy wiele ciekawych  informacji.

Zapraszamy do ciekawej lektury.

Gorlice zostały założone u zbiegu Ropy i Sękówki około 1354 roku przez kupca  i bankiera  Dersława I Karwacjana na mocy przywileju wydanego przez króla Kazimierza Wielkiego. Wcześniej istniała tu osada otoczona drewnianą palisadą. Usytuowana ona była na obecnym placu Dworzysko. Nad Ropą funkcjonował młyn. Pierwszy drewniany gorlicki  kościółek był pod wezwaniem Świętego Mikołaja i znajdował się w pobliżu obecnego cmentarza.

Wraz z nadaniem przywileju utworzenia miasta, Gorlice otrzymały herb Karwacjana -  Zadora. Przedstawiał on głowę czarnego lwa z pięcioma językami ogniowymi na granatowym tle.

W tym czasie ludność zajmowała się  się rzemiosłem  i handlem. Płóciennicy, sukiennicy, szewcy, krawcy, piekarze, browarnicy wytwarzali  i sprzedawali swoje wyroby. W obecnej części Gorlic nad rzeką Ropą  na skarpie zwanej Blichem niegdyś blichowano lniane płótna.

W miejscu przy ulicy Krętej usytuowany był kiedyś bardzo wysoki drewniany słup z pojemnikiem na czarną maź, którą podpalano w sytuacjach, kiedy pod miasto zbliżał się wróg. Później w dowód wdzięczności za ocalenie życia części mieszkańców  w czasie najazdu szwedzkiego /1657r./ postawiono tu Kapliczkę Matki Boskiej. Jest to najstarsza kapliczka w mieście.

W maju 2017 roku będą odbywały się tu uroczystości w 360 rocznicę  tragicznych  wydarzeń z przeszłości naszego miasta.

Herb Gorlic zmieniał się z biegiem stuleci. Obecnie jest to żółta sylweta lwa na niebieskim polu trzymającego w łapach klucze.

 

GALERIA

Copyright © 2020 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.