Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2019/2020

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

   Podążając śladami Łukasiewicza klasa IIc udała się na lekcję muzealną do Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach.  Uczniowie pogłębili swą wiedzę na temat  działalności Ignacego Łukasiewicza oraz sposobów wydobywania  i przetwarzania ropy naftowej.

Podsumowaniem działań edukacyjnych  był klasowy konkurs wiedzy. Laureatami zostali:

Patrick Hudzik – I miejsce

Iga Przybycień  - II miejsce

Oliwia Klukowska, Estera Budzyniak – III miejsce.

 

Uczestnicy lekcji muzealnej redagowali krótkie wypowiedzi pisemne na temat wycieczki. Oto najciekawsze z nich:

 

 

15 lutego odwiedziliśmy gorlickie Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza. Mieści się ono w starej kamienicy, w jednej z bocznych uliczek centrum miasta. W muzeum zatrzymaliśmy się w sali poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi oraz przemysłowi naftowemu. W pomieszczeniu  tym znajdowało się dużo eksponatów. Jednym z ciekawszych był miniaturowy wóz maziarski. Nasz pani opowiedziała nam, że służył on maziarzom do rozwożenia mazi i smarów. Widzieliśmy też kolekcję lamp naftowych oraz zestaw produktów otrzymywanych z ropy. Naszą uwagę zwrócił oryginalny aparat do destylacji ropy naftowej, którego używał sam Ignacy Łukasiewicz. Ściany pomieszczenia zdobiły obrazy i zdjęcia z widokami pól naftowych usłanych kopankami i szybami wiertniczymi. W pokoju znalazł się także fragment apteki Łukasiewicza.

     Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja, z której dowiedzieliśmy się,  jak kiedyś na naszym terenie wydobywało się ropę naftową i jakie było jej zastosowanie.

Patrick Hudzik, kl. IIc

 

W dniu 15 lutego byliśmy z klasą w Muzeum Regionalnym PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.

Muzeum jest wyjątkowym miejscem, w którym można poznać historię przemysłu naftowego. My zwiedziliśmy salę związaną z Ignacym Łukasiewiczem i jego pobytem w Gorlicach. Zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów dotyczących ropy naftowej. Poznawaliśmy przybory i narzędzia pracy aptekarza.

Oglądaliśmy też piękne lampy naftowe, które dawniej wykorzystywane były do oświetlania.

Wycieczka do muzeum pogłębiła naszą wiedzę o wybitnym  Polaku, który kiedyś przebywał w Gorlicach.

Martyna Bugno, kl. IIc

 

 

Dnia 15 lutego byliśmy z całą klasą w Muzeum Regionalnym  PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.

  Z zaciekawieniem oglądaliśmy zgromadzone tam zbiory. Widzieliśmy dużo pamiątek związanych z pobytem Łukasiewicza w naszym mieście. Bardzo mi się podobały modele wież wiertniczych oraz inne przedmioty związane z wydobyciem ropy naftowej na naszym terenie. Nasza pani bardzo ciekawie opowiadała o wszystkich eksponatach.

Wkrótce wybierzemy się na kolejne lekcje muzealne.

Kacper Data, kl. IIc

 

W dniu15 lutego byliśmy na lekcji muzealnej w gorlickim muzeum. Zwiedziliśmy wystawę poświęconą Ignacemu Łukasiewiczowi. Obejrzeliśmy wiele ciekawych pamiątek i eksponatów. Widzieliśmy wóz maziarski, obraz przedstawiający pierwsze kopanki naftowe, aparat destylacyjny i produkty otrzymywane z ropy naftowej w dawnej  nieistniejącej już Rafinerii Glimar w Gorlicach. Bardzo podobała mi się wystawa lamp naftowych i eksponaty z apteki Ignacego Łukasiewicza.

Lekcja, którą przygotowała pani bardzo mi się podobała.

Iga Przybycień, kl. IIc

 

 

Copyright © 2020 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.