Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2019/2020

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

 

 

W dniu 3 lutego wybraliśmy się na wycieczkę po Gorlicach podążając śladami Ignacego Łukasiewicza. Obejrzeliśmy wiele ciekawych miejsc związanych z postacią tego sławnego człowieka. Najpierw poszliśmy pod kapliczkę na Zawodziu, gdzie w 1854 roku zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa. Potem udaliśmy się pod pomnik przy ulicy Kościuszki. Następnie nasza klasa oglądała. Pomnik 1000 – lecia. Byliśmy też na ulicy, która nazwana została na cześć tego wynalazcy. Odwiedziliśmy Urząd Miasta, gdzie kiedyś mieściła się apteka, o czym przypominają ozdobne drzwi, napis i ciekawy fresk ścienny. Największe zainteresowanie wzbudziła ławeczka z postacią Ignacego Łukasiewicza. Niedługo udamy się do Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach, aby obejrzeć ekspozycję związaną z historią wydobywania ropy naftowej, jej  przetwórstwem  i zastosowaniem.

Podczas wycieczki moje koleżanki i koledzy fotografowali oglądane obiekty, a po powrocie do klasy pisali na ich temat krótkie teksty.

Oliwia Klukowska, kl. IIc

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Autorzy zdjęć: Oskar Najduch, Karolina Niemiec, Wiktoria Pacana, Aleksandra Piecuch, Iga Przybycień, Weronika Stabach, Szymon Szlachta, Kamil Szura, Martyna Tarsa, Wiktoria Trybus, Kacper Zawadowicz, Maria Zawadowicz

 

 

 

Kapliczka na Zawodziu

 

     Przy skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki znajduje się bardzo znana kapliczka w kształcie lampy naftowej z figurkę Chrystusa Frasobliwego. Dawno temu w tym miejscu zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza. W  środkowej części widnieje tabliczka z napisem upamiętniającym to wydarzenie.

Iga Przybycień, kl.IIc

 

 

Pomnik Łukasiewicza

 

     Dzisiaj byłam z klasą pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza przy ulicy Kościuszki. Znajduje się on niedaleko miejsca zapalenia pierwszej ulicznej lampy naftowej. Popiersie wykonane jest z brązu, na czarnym marmurze widnieje napis Ignacy Łukasiewicz 1822 – 1882.

Wiktoria Trybus, kl. IIc

 

Ławeczka

 

     W 2013 roku na rynku w Gorlicach postawiono ławeczkę z Ignacym Łukasiewiczem upamiętniającą jego działalność. Obecnie znajduje się ona przed budynkiem Urzędu Miasta. Mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie  pamiątkowe zdjęcia na tej ławeczce.

Martyna Bugno, kl. IIc

 

 

Lampa naftowa

 

     Lampa naftowa skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza była efektem prac nad destylacją ropy naftowej. Dawała ona światło 12-15 zwykłych świec. Lampa była masywna i składała się z blaszanego zbiornika na naftę. Na zbiornik założona była metalowa rura z okienkiem i otworami zapewniającymi przepływ powietrza. Zanurzony w zbiorniku knot zapewniał dopływ nafty i powstawanie oparów, które się paliły.

Aldona Augustyn, kl. IIc

 

GALERIA ZDJĘĆ

Copyright © 2020 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.