Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2018/2019

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

W dniu 8 maja uczniowie klasy I b uczestniczyli w wycieczce do Krosna, które  od 2012 roku oficjalnie stało się Miastem Szkła. Obecnie, oprócz Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., w mieście funkcjonuje kilkanaście hut, zakładów i pracowni artystycznych. Szklane wyroby cenione są za wspaniałą jakość i najwyższej klasy wzornictwo. Obecne są w niemal każdym polskim i w milionach domów na całym świecie.

Głównym celem wycieczki był pobyt w Centrum Dziedzictwa Szkła. Mali turyści z Gorlic – Miasta Światła, mieli możliwość poznania pod okiem wykwalifikowanych hutników procesu produkcji  szkła i jego zdobienia: malowania, grawerowania i piaskowania. Zgłębili tajniki produkcji witrażów techniką klasyczną  i Tiffany.

W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zwiedzili  ekspozycje prezentujące  zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego. Dużą niespodzianką dla uczniów okazało się spotkanie z Panem Piotrem Przytockim -  Prezydentem Miasta Krosno, który jednocześnie uchodzi za jednego z Ojców Projektu: Krosno Miasto Szkła. 

Kolejnym ciekawym miejscem, które odwiedzili uczniowie był Zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1348 roku. Przebywali na nim m. inn. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Mikołaj Kamieniecki, św. Jan z Dukli i Wincenty Pol. To właśnie w tym zamku Aleksander Fredro trafił na archiwalne dokumenty sądowe Firlejów i Skotnickich, co stało się genezą dla znanej komedii „Zemsta”.

Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i sporego zasobu wiedzy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Renata Foryś

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2019 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.