Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2018/2019

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

 

18,19,20 kwietnia 2018 uczniowie klas: 3 a, 3 c, 4 c pod opieką: pani Ilony Rzący-Kosiek, Agaty Jamro, Renaty Foryś, Małgorzaty Zielińskiej oraz pana Grzegorza Wieściecińskiego wybrali się na trzydniową wycieczkę w góry.

Pierwszego dnia z samego rana wyruszyliśmy z Gorlic, by w drodze do Zęba zrealizować pierwszy punkt naszego planu, a mianowicie  odwiedzić ZAMKEK W NIEDZICY – średniowieczną warownię znajdującą się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się do WOZOWNI, w której znajdują się  stare, piękne i dobrze zachowane karety należące do ówczesnych właścicieli zamku. Powozy konne zgromadzone w wozowni pochodzą z lat 1900 – 1939. Można tam zobaczyć m.in. bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich oraz sanie. Udało nam się również zobaczyć ZAPORĘ WODNĄ NA JEZIORZE CZORSZTYŃSKIM oraz malownicze krajobrazy wokół niej. Po przyjeździe zakwaterowaliśmy się w Zębie – wsi podhalańskiej, która jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. Przed obiadokolacją wybraliśmy się na spacer, by móc zobaczyć dom Kamila Stocha. Po kolacji czekała na nas niespodzianka – lekcja muzyki! Odwiedziła nas kapela góralska, z którą spędziliśmy miło wieczór.

Zdjęcia 1

Drugi dzień zapowiadał się bardzo aktywne. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na spotkanie z panem przewodnikiem, który miał powędrować z nami Doliną Strążyską do Wodospadu Siklawica. Następnie udaliśmy się pod Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. W drodze powrotnej pan przewodnik pokazał nam siedzibę Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowegoi opowiedział o jego działalności parę ciekawostek. W tym dniu nie mogło zabraknąć wizyty w McDonald's oraz zakupu pamiątek na Krupówkach. Wieczorem był czas na zabawę i wspólne ognisko.

Zdjęcia 2

Trzeciego dnia zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do PAPUGARNI, gdzie dzieci mogły zobaczyć różne gatunki papug, pokarmić je i potrzymać na rękach. Spotkanie z tymi ptakami sprawiło dzieciom wiele radości! Następnie odwiedziliśmy CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ – TATRZAŃSKI PARK NARODOWY. Najpierw zobaczyliśmy największą w Polsce makietę Tatr i jej  prezentację. Kolejnym etapem spaceru były bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy.  Uzupełnieniem ekspozycji były filmy przyrodnicze, które pokazywały tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. W trakcie zwiedzania zajrzeliśmy także do jaskini –  bardzo przypominała prawdziwą!  Można w niej było posłuchać, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego. Tego dnia odwiedziliśmy również GUBAŁÓWKĘ. Przepiękny krajobraz i widok gór dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krościenku na pyszny obiad, a samym wieczorem byliśmy już w Gorlicach. Bardzo aktywnie i intensywnie minął nam czas, a uśmiech i zadowolenie dzieci były znakiem, ze wycieczka się podobała.

 Zdjęcia 3

Copyright © 2019 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.